Data publikacji: 13-11-2024

Adepci IT – spotkanie z praktykami IT, biznesu oraz nowych technologii

W zeszłym roku zainicjowaliśmy cykl warsztatów Sądeccy Adepci IT – wydarzenie, które miało na celu zapoznanie młodych ludzi z rzeczywistością branży IT i nowoczesnymi technologiami. Dzięki naszym działaniom kilkaset uczniów oraz studentów z regionu sądeckiego miało okazję poznać praktyków branży IT, zdobywając nowe perspektywy na rozwój zawodowy.

W Tukano wierzymy, że nasza misja wykracza poza tworzenie rozwiązań technologicznych – chcemy dzielić się wiedzą i inspirować innych, pokazując, jak fascynujący może być świat IT. Wierzymy w lokalny potencjał młodych ludzi, którym chcemy przybliżać naszą branżę oraz pokazać możliwości zawodowe, jakie oferuje.

W tym roku idziemy krok dalej, organizując jednodniową konferencję Adepci IT we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu (WSB-NLU). Spotkanie odbędzie się w Nowym Sączu i zgromadzi praktyków IT oraz biznesu nowych technologii, a także osoby pragnące zgłębić tajniki tej branży.

Przygotowaliśmy bogaty program, który z jednej strony przybliży uczestnikom zawody związane z programowaniem oraz cyberbezpieczeństwem, a z drugiej strony przedstawi szerszy obraz branży.

Na początek uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki zwinnych metod pracy (Agile) – nasz Scrum Master, Piotr Napiński, przybliży rolę Scrum Mastera oraz wyzwania związane z codziennym wspieraniem zespołów w projektach. Maciej Malenda, CEO startupu medycznego Doctor.One, opowie o procesie przejścia od pomysłu w głowie do wdrożenia gotowego rozwiązania w budowaniu biznesu, dzieląc się wskazówkami, jak skutecznie przekształcać idee w produkty.

Nasz CEO, Piotr Olszewski, omówi, jak funkcjonuje software house, wprowadzając uczestników w realia pracy w firmie technologicznej i kluczowe kompetencje w tej branży. Dla osób zainteresowanych cyberbezpieczeństwem przewidziane są prelekcje Wojciecha Bobaka z WSB-NLU oraz Piotra Niezabitowskiego z firmy FAKRO, które obejmą analizę śladów cyfrowych, współczesne zagrożenia oraz techniki manipulacji, które wpływają na bezpieczeństwo danych.

Na zakończenie Szymon Wiśniowski wprowadzi uczestników w świat sztucznej inteligencji i opowie, jak rozpocząć przygodę z AI z perspektywy programisty, pracującego na co dzień nad rozwojem tej technologii. Na uczestników czeka również panel dyskusyjny oraz okazja do networkingu. Nad moderacją i prowadzeniem konferencji będzie czuwał Krzysztof Witowski – dziennikarz z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Adepci IT to wyjątkowa okazja, by zdobyć praktyczną wiedzę, nawiązać kontakty z profesjonalistami oraz odkryć nowe perspektywy zawodowe w branży IT. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem konferencji na stronie: adepciit.pl. Do zobaczenia!

Czytaj więcej
Left section contains call to action, at the bottom there's logo of it. Right section contains a smartphone with opened application EcoGuide on it.

Data publikacji: 06-05-2024

EcoGuide

W zeszłym roku studenci oraz uczniowie szkół średnich z Nowego Sącza stanęli przed wyzwaniem polegającym na zaprojektowaniu aplikacji mobilnej dla mieszkańców tego miasta w ramach Sądeckich Adeptów IT. W ciągu ostatnich miesięcy doskonaliliśmy nagrodzony projekt, aby mógł ujrzeć światło dzienne i być pomocny dla mieszkańców regionu sądeckiego.

 

EcoGuide – to aplikacja ułatwiająca recykling odpadów poprzez dostarczenie spersonalizowanego harmonogramu ich odbioru oraz praktycznych wskazówek dotyczących zarządzania odpadami dla gospodarstw domowych. Dostępna jest za darmo dla wszystkich mieszkańców Nowego Sącza.

Aplikacja jest wsparciem dla mieszkańców poprzez:

  • Personalizację harmonogramu wywozu śmieci: Wystarczy podać swój adres, a EcoGuide dostarczy najświeższe informacje dotyczące harmonogramu odbioru śmieci dostosowane do danej lokalizacji w Nowym Sączu.
  • Powiadomienia o wywozie odpadów: Aplikacja powiadomi o zbliżającym się terminie wywozu odpadów z podanego adresu.
  • Dokładne informacje o segregacji odpadów: Aplikacja udziela wskazówek dotyczących poprawnej segregacji odpadów, informując, jak należy je odpowiednio przygotować do odbioru.
  • Ułatwienie wywozu odpadów wielkogabarytowych: EcoGuide nie tylko pomaga w segregacji zwykłych odpadów, ale także ułatwia pozbycie się odpadów wielkogabarytowych. Aplikacja informuje o lokalizacji punktów zbiórki, dzięki czemu można łatwo znaleźć najbliższy PSZOK.

Jesteśmy niezmiernie dumni z osiągnięć studentów z Nowego Sącza - autora oraz praktykantów, pracujących nad aplikacją przy wsparciu naszej organizacji. EcoGuide jest dostępny do pobrania na urządzenia z systemem Android oraz iOS.


AppStore Icon    Ikonka sklepu google

Czytaj więcej
Colorful logo with text coding in the middle. In the background there are procceses and graphs relating IT field.

Data publikacji: 08-09-2022

Podejście do architektury aplikacji w Tukano Software House Sp. z o.o.

Celem naszej firmy jest dostarczanie klientom oprogramowania, które spełnia wymagania biznesowe i jest łatwe w utrzymaniu. Każdy programista chciałby, aby oprogramowanie, które wytworzył nie stanowiło problemu przy dalszym jego rozwoju. Zdarzają się sytuację, kiedy pracując już dłuższy czas nad projektem, programista dochodzi do wniosku, że coś poszło nie tak, rozwój oprogramowania dostarcza coraz większych problemów, pochłania coraz większe ilości zasobów, co w konsekwencji powoduje niezadowolenie Klienta.

W zakresie rozwoju projektu w Tukano Software House stawiamy na przejrzystą architekturę, która nada formę dla bazy kodu i nie wprowadzi w stan konsternacji programistów, którzy będą nad nim pracować. Odpowiednio dobrana architektura sprzyja łatwości utrzymania oprogramowania, czyli szybszy rozwój funkcjonalności aplikacji i lepsze dopasowanie do potrzeb biznesowych klienta.

W Tukano Software House stosujemy wzorce, porządkujące bazę kodu w rozwiązaniach, które realizujemy. Naszym ulubionym podejściem jest zastosowanie architektury wielowarstwowej wraz z realizacją logiki biznesowej za pomocą wzorca CQRS. Takie podejście bardzo dobrze separuje kod odpowiedzialny za wykonanie logiki konkretnej aplikacji od pozostałych jej warstw związanych przykładowo z wizualizacją czy dostępem do danych. Potrafimy wykorzystywać platformy oparte o wzorzec MVC, który jest bardzo popularny w środowisku webowym. Realizujemy także rozwiązania wykorzystujące wzorzec MVVM celujący w środowiska desktop. Posiadamy szablony projektów zależne od technologii w jakiej planujemy rozpocząć wytwarzanie nowego oprogramowania. Szablony umożliwiają nam szybkie wdrożenie zespołu developerskiego w pracę nad przydzielonymi zadaniami. Rozpoczynając nowy projekt zawsze analizujemy kwestie architektoniczne pod kątem rozwoju technologicznego oraz na bazie zdobytych doświadczeń. Pracując nad bazą kodu co jakiś czas podczas całościowego code review staramy się wychwycić potencjalne problemy i natychmiastowo im przeciwdziałać.

Architektura aplikacji to bardzo istotna domena mająca znaczący wpływ na jakość wytwarzanego oprogramowania. Pomimo istnienia wielu wzorców, których przestrzeganie oczywiście jest dobrą praktyką, bardzo ważną kwestią jest, aby architektura była ciągle rozwijana i dostosowywana do potrzeb technicznych aplikacji. Stawiając na kreatywny zespół programistów z Tukano Software House nie musisz martwić się o jakość architektury Twojej aplikacji.

Czytaj więcej